Będą bardzo duże zmiany w polskim górnictwie. Szykuje się rewolucja? Co ma się zmienić? Kogo dotkną proponowane modyfikacje?

Powstała umowa społeczna w sprawie transformacji sektora węgla kamiennego. W dokumencie znalazły się informacje o planowanej transformacji sektora. Nad umową pracowali przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, strony społecznej, Ministra Finansów, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Marszałka Województwa Śląskiego i samorządów lokalnych.

– To historyczny dokument, który udało się wypracować dzięki współpracy ze stroną społeczną oraz innymi interesariuszami. Dokument wskazuje kierunki transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, górnikom gwarantuje bezpieczeństwo socjalne, a krajowi zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Wskazuje także perspektywę na przyszłość i mechanizmy transformacji regionu – powiedział Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.

Zobacz także: WYSOKA kara dla TEJ firmy! Klienci mieli ZAWYŻONE ceny!

Co znajduje się w tym dokumencie? Zawarto w nim m.in. sposób finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego i informacje o tzw. czystym węglu. Ustalenia mają ustabilizować sytuację na śląskim rynku pracy. Dzięki temu górnicy mają przestać bać się o swoje miejsca pracy.

Ostateczne podpisanie umowy ma nastąpić w połowie maja. Następnie planowane jest notyfikowanie rozwiązań w Komisji Europejskiej.

Zobacz także: Agnieszka Kaczorowska chwali się CIĄŻOWYM brzuszkiem! „Wzruszające, wyjątkowe”

Fot. Pixabay

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj