Komisja europejska poinformowała, że wszczęto postępowanie prawne przeciwko firmie ze szczepionkami AstraZeneca. Koncern uważa, że pozew jest bezpodstawny…

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker poinformował, że w zeszły piątek Komisja rozpoczęła postępowanie prawne przeciwko koncernowi AstraZeneca. Jak podają media – pomysł poparło 27 państw, a pozew złożono przed sądem belgijskim.

Powodem, dla którego podjęto takie kroki był fakt, że firma ze szczepionkami nie przestrzegała warunków umowy oraz nie radziła sobie z opracowaniem optymalnego planu terminowych dostaw.

“Chcemy zapewnić szybką dostawę wystarczającej liczby dawek, do których obywatele europejscy są uprawnieni i które zostały obiecane na podstawie umowy” – podaje osoba wiarygodna z ramienia firmy AstraZeneca.

W czwartek Komisja Europejska ogłosiła, że rezygnuje z opcji zakupu około 100 mln dodatkowych dawek szczepionki AstraZeneca. Możliwość dodatkowego zakupu przewidziano umową, na mocy której zamówiono już 300 mln dawek.

Na konferencji prasowej Rzecznik Stefan De Keersmaecker powiedział, że termin na skorzystanie z dodatkowych dostaw już upłynął. Prawdopodobnie UE nie planowała skorzystać z tej opcji. Zgodnie z umową, firma zobowiązała się do dołożenia wszelkich starań, by dostarczyć 180 mln dawek szczepionki w drugim kwartale roku.

AstraZeneca odpiera zarzuty tłumacząc, że pozew jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić przed sądem. Firma uważa, że w pełni zastosowała się do umowy i liczy na rozwiązanie konfliktu najszybciej jak to możliwe.

Źródło: money.pl

Zobacz także: Ogromna zmiana w wyglądzie Andrzeja Dudy! Tego nikt się nie spodziewał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj