Twoje dziecko może mieć FOMO! Co sto jest? Czy grozi mu duże niebezpieczeństwo?

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci. Ma na to wpływ pandemia. Siłą rzeczy szkoła przeniosła się do Internetu. Czas po lekcjach dzieci też wykorzystują na Internet. Grozi im FOMO!

– W ramach naszych działań nieustannie pamiętamy o bezpieczeństwie i odpowiedzialności za internet, za cyfrowy świat. Przez ostatnie miesiące działania te nabrały szczególnego znaczenia. Obecna sytuacja i przyspieszona rewolucja cyfrowa, którą obserwujemy – zarówno w naszych domach, jak i w szkołach – stawia przed rodzicami i nauczycielami kolejne wyzwania – powiedział minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także: Jak odebrać ŚWIADECTWO szkolne? Ministerstwo Edukacji wyjaśnia

FOMO to Fear of Missing Out, czyli lęk przed odłączeniem. Jest to przekonanie, że gdy jesteśmy offline, może nas ominąć coś ważnego. FOMO mogą odczuwać także dorośli, ale zwłaszcza podatne na ten lęk są dzieci.

– Z najnowszych badań „Nastolatki 3.0” – które właśnie opracowujemy – wynika, że ponad 65% młodych ludzi jest przed ekranem ponad sześć godzin w czasie lekcji, z czego ponad 20% osiem godzin i więcej. Do tego dochodzi spędzanie przed ekranem czasu wolnego – ponad 30% nastolatków jest 2-4 godziny przed ekranem po lekcjach, a blisko 40% cztery godziny i więcej. Daje nam to sporą grupę dzieci, które są nawet 12 godzin przed ekranem dziennie – dodał Zagórski

Jak rozpoznać FOMO u dziecka? Ciągle jest online, reaguje na każdy sygnał smartfona, nudzi się, gdy telefon jest wyłączony, nie potrafi znaleźć kontaktu z rówieśnikami – to powinno nas niepokoić.

Rozmawiajmy z dzieckiem. Opowiedzmy mu o bezpieczeństwie w sieci, a przede wszystkim kontrolujmy czas, który spędza w sieci.

Zobacz także: SZOKUJĄCE wyznanie Sylwii z “Gogglebox”! “Pogodziłam się z tym”

Fot. Pixabay

Źródło: Cyfryzacja KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj