W mediach krążą informacje o ostrej debacie dotyczącej zawieszenia patentów na produkty medyczne, które pozwalają walczyć z pandemią koronawirusa. Szczepionka ma być opracowana niezależnie przez bogate kraje!

Na stronie WTO od dłuższego czasu trwa debata, która doprowadziła do niezbyt konkretnych ustaleń. Propozycji zawieszenia patentów u “bogatych” sprzeciwia się Wielka Brytania, Szwajcaria oraz Unia, dlatego pomysł nie przynosi oczekiwanych, solidnych decyzji.

Republika Południowej Afryki i Indie przedstawiły WTO propozycję, która zyskuje na znaczeniu, gdyż różnica w poziomie szczepień między krajami biednymi a bogatymi jest ogromna. Producenci szczepionek nie nadążają z zapotrzebowaniem. Starszy doradca dyrektora WHO oświadczył, że tylko 1% ze 100 mln wyprodukowanych szczepionek trafił do ubogich krajów. To rzeczywiście zaskakująco niska wartość.

Zawieszenie patentów

Porozumienie w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej zobowiązuje poszczególne kraje do przestrzegania zestawu norm dotyczących własności intelektualnej. Jeśli te zobowiązania zostaną uchylone, to:

Nie będzie żadnych negatywnych konsekwencji prawnych, jeśli nie przestrzeże się zasad TRIPS.

Powiedziała Ellen Hoen, dyrektor grupy Medicines Law and Policy.

Zwolnienie mogłoby pozwolić też na przymusowe szczepionki, co dozwolone jest w ramach zasad WTO. Chodzi tutaj o zezwolenie wytwórcy na produkcję leku bez konsekwencji pozwu ze strony osoby, która posiada licencję. Zasady są rygorystyczne i tylko raz w historii WTO jeden kraj wymusił licencję eksportową na kraju, który posiadał patent. Chodzi oczywiście o Rwandę, która walczyła o import antyretrowirusowych leków na HIV z Kanady.

Dlaczego ten pomysł zawieszenia patentów zyskuje na popularności/. Ponieważ niedobory i wysokie ceny produktów, które są niezwiązane ze szczepionkami przeciwko koronawirusowi, dotykały wszystkich przez cały czas trwania pandemii. Jak wiemy, kraje afrykańskie zostały wykluczone z rynku testów na koronawirusa, ale także utrudniono im dostęp do masek i sprzętu chirurgicznego, i oczywiście respiratorów, przez co ciężko jest tam pokonać pandemię.

Kto jest “za” a kto “przeciw”?

Propozycja uzyskała poparcie 100 krajów, m. in. Polski. W liście do Joe Bidena, który podpisało 80 byłych szefów państw, stwierdzono, że ze zawieszenie praw jest konieczne, aby położyć kres pandemii. Propozycji zawieszenia sprzeciwia się m. in. Wielka Brytania, Japonia i Szwajcaria, a także twórcy szczepionek, którzy argumentują, że to nie własność intelektualna jest problemem, a zwiększenie produkcji.

Źródło: onet.pl

Zobacz także: TO polski ksiądz zrobił z krzyżem! Wie już o tym cały świat.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj