Rząd ma ogromne plany odnośnie szczepienia dzieci po okresie wakacyjnym. Od września w szkołach czeka nas naprawdę wiele zmian. Jakie zasady będą obowiązywać w trakcie planu szczepienia uczniów? 

 

Dzieci po powrocie do szkoły, będą mogły dobrowolnie zaszczepić się przeciwko wirusowi Covid-19. Ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych obywateli, Europejska Agencja Leków musi dopuścić preparat Pfizer/BioNTech do użytku dla uczniów w wieku od 12 roku życia.

 

W związku z tym, że do końca roku szkolnego zostało już naprawdę niewiele czasu, program szczepienia uczniów ruszy dopiero wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Decyzja EMA pojawi się prawdopodobnie w okresie 16-17 czerwca. Do zakończenia roku szkolnego zostanie wtedy około 10 dni. Zdecydowanie jest to zbyt krótki czas na szczepienia, z tego powodu rząd postanowił przenieść akcję szczepień na jesień. Za zgodą rodziców, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem szkoły będą mogły zamawiać szczepionki dla swoich uczniów.

 

Obecnie trwają szczepienia młodzieży w wieku 16-18 lat. Szczepienia dzieci, które ukończyły 12 rok życia będą działały na zgoła innych zasadach. Przyjęcie preparatu będzie dobrowolne, lecz rodzice nie będą zmuszeni spędzić mnóstwo czasu na procedurze rejestracyjnej. Procedura będzie odbywała się na podstawie deklaracji opiekunów prawnych, która złożona ma zostać w placówce do której uczęszcza dziecko. Same szczepienia zaś realizowane będą w gabinetach lekarskich znajdujących się w szkole.

 

Rząd podjął taką a nie inną decyzję, aby zachęcać rodziców do szczepień. Według polityków działania te obniżają ryzyko wystąpienia IV fali epidemii oraz będą sprzyjać powrotowi dzieci do stacjonarnej nauki.

 

Jeśli chodzi o szczepienia dzieci poniżej 12 roku życia, to wciąż trwają badania kliniczne, a decyzja odnośnie zaszczepienia maluchów od 6 miesiąca życia ma pojawić się dopiero na jesień.

 

Źródła:

o2.pl

Foto.: anglia.today

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj