Czy można zarazić się covidem przez wodę? Naukowcy zabrali głos w tej sprawie? Co ustalili? Okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak było przedstawiane w mediach.

Pojawiły się niepokojące informacje, że w wodzie, którą pijemy, może być koronawirus. Głos w tej spawie zabrał Główny Inspektor Sanitarny, powołując się na ustalenia badaczy.

– Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2 – podkreślono.

Zobacz także: Jak odebrać ŚWIADECTWO szkolne? Ministerstwo Edukacji wyjaśnia

Woda z ujęć podziemnych, a stąd głównie pochodzi ona w Polsce, jest zazwyczaj pozbawiona skażeń mikrobiologicznych.

Doniesienia prasowe dotyczące obecności wirusa w wodzie dotyczą ścieków lub wód powierzchniowych. Woda, którą mamy w kranach jest zawsze uzdatniania i dezynfekowana.

Badanie wirusa w ściekach zleciła Komisja Europejska. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podkreśliły natomiast, że wirus SARS-CoV-2 jest niestabilny w wodzie.

Nie mamy się więc czego bać. Jeśli pijemy wodę ze sprawdzonych źródeł, nie ma szans na to, żeby wdarł się tam wirus. Unikajmy spożywania wody np. prosto ze studni i bez filtracji.

Zobacz także: SZOKUJĄCE wyznanie Sylwii z “Gogglebox”! “Pogodziłam się z tym”

Fot. Pixabay

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj