Temat szczepień przeciwko Covid-19 stał się obiektem wielu dyskusji. Pomimo tego, że koncerny farmaceutyczne twierdzą, że III dawka szczepionki jest konieczna, jeden z polskich doktorów zdecydowanie nie zgadza się z tą tezą. 

 

Doktor Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii mówi wprost : Nie mamy danych, które jednoznacznie mówiłyby o tym, jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu”. Zdaniem Kuchara III dawka szczepionki, miałaby sens, gdyby pojawiła się nowa mutacja, która potrafiłaby wpłynąć na tzw. odpowiedź immunologiczną, jaka zachodzi po otrzymaniu dwóch podstawowych dawek szczepionki przeciw Covid-19.

 

“Wówczas byłoby podobnie, jak w przypadku grypy – wystąpiła konieczność modyfikowania szczepionki, by nadążyć za zmianami koronawirusa. Ale stałoby się to nie ze względu na to, że szczepionka “straciła ważność” i już nas nie chroni, tylko dlatego, że się zdezaktualizowała” – podsumowuje doktor habilitowany Ernest Kuchar.

 

ZOBACZ TAKŻE: Apel włoskiego premiera. “Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się was doczekać”

 

Odmienne stanowisko odnośnie do przyjęcia III dawki szczepionek mają szefowie koncernów Moderna oraz Pfizer. Jak wynika z dostępnych informacji obecnie trwają badania, które mają na celu określenie skuteczności oraz poziomu bezpieczeństwa nowo powstałego schematu szczepień.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nowa mutacja Covid-19 wykryta w Polsce. Są nowe zasady!

Czwartkowy raport opublikowany przez resort zdrowia ukazał, że pomimo tego, iż liczba zakażeń jest stosunkowo niewielka, to liczba zgonów nadal nie jest najmniejsza. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa odnotowano w województwach: śląskim (1086), mazowieckim (793) oraz wielkopolskim (753). Pozytywną wiadomością jest fakt, że po raz pierwszy od 22 lutego ponad połowa miejsc w szpitalacj jest dostępna dla przyszłych pacjentów zakażonych wirusem Covid-19.

 

Źródła:

portal.abczdrowie.pl

Foto.: Pixinio.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj