Czy bez szczepienia nie zrobimy zakupów i nie skorzystamy z wielu usług? Pojawiły się bardzo niepokojące informacje.

Czy dostęp do usług po pandemii może zostać ograniczony tylko do osób zaszczepionych?

Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologi, powiedział, że zaszczepieni już w maju będą mogli korzystać z usług turystycznych, gastronomicznych czy fitness.

Wszystko to budzi zaniepokojenie obywateli. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał w tej sprawie do Jarosława Gowina.

Zobacz także: SZOKUJĄCE wyznanie Sylwii z “Gogglebox”! “Pogodziłam się z tym”

– Szczepienie to nie zostało uznane za obowiązkowe, nadal ograniczona jest jego dostępność, a ponadto znajdą się osoby, które nie będą mogły się zaszczepić ze względów zdrowotnych. Na konieczność zagwarantowania równego traktowania osób niezaszczepionych zwróciło uwagę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w rezolucji nr 2361 (2021) z 27 stycznia 2021 r. – podał RPO.

Rzecznik zwraca uwagę na to, że za osoby “bezpieczne” powinno też uznać się te z niedawno zrobionym testem z wynikiem negatywnym oraz osoby, które przeszły COVID-19 i mają przeciwciała.

– Niezależnie też od zrozumiałego zachęcania obywateli do szczepień, nieodzowne wydaje się jednoznaczne zakomunikowanie opinii publicznej, że ewentualne ograniczenia w dostępie do usług nie będą miały charakteru dyskryminującego osoby niezaszczepione – podkreślił Adam Bodnar.

Zobacz także: Ważna zmiana dla PODRÓŻUJĄCYCH! Nowa droga jest już dostępna

Fot. Pixabay

Źródło: RPO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj