Ponad 19 tys. dawek szczepionek przeciwko Covid-19 zostało zostało spalonych. Na taki krok zdecydowały się władze Malawi. Powodem zniszczenia preparatów, był ich okres przydatności. Szczepionki były przeterminowane, więc ze względu na bezpieczeństwo, postanowiono się ich pozbyć.
ZOBACZ TAKŻE: Wiosenne powodzie w Tatrach. Wyniszczająca siła żywiołu. [WIDEO]
Malawi jest pierwszym Państwem, które podjęło decyzję o zniszczeniu przeterminowanych szczepionek. Jeszcze niedawno Światowa Organizacja Zdrowia namawiała, aby nie pozbywać się przeterminowanych preparatów. Stanowisko w tej kwestii, zostało obecnie zmienione.
Obywatele Malawi obecnie nie pałają dużą dozą zaufania wobec tamtejszej władzy. W afrykańskim państwie zauważono, że coraz mniej osób zgłasza się na szczepienia. Incydent z przeterminowanymi preparatami skomentował krótko minister zdrowia dr Charles Mwansambo: “Kiedy rozeszły się wieści, że posiadamy przeterminowane szczepionki, zauważyliśmy, że ludzie nie przychodzą do naszych klinik, żeby się szczepić. Jeśli nie spalimy ich, ludzie będą myśleć, że używamy przeterminowanych szczepionek w naszych placówkach, a jeśli nie będą przychodzić, COVID-19 wciąż będzie się rozprzestrzeniał”.
26 kwietnia do Malawi trawiło 102 tys. dawek szczepionki Astra Zeneca. Służba zdrowia wykorzystała niemal 80% z nich. Data przydatności widniejąca na opakowaniach to 13.IV dlatego ze względów bezpieczeństwa zniszczono łącznie 19 610 dawek. Malawi nie jest jedynym afrykańskim państwem, do którego dostarczono przeterminowane dawki. WHO do tej pory sceptycznie podchodziło do niszczenia preparatów z przekroczoną datą przydatności. W najnowszym oświadczeniu z 17 maja, zawarto tę informację: “Chociaż wyrzucanie szczepionek jest godne pożałowania w kontekście każdego programu szczepień, WHO zaleca, by te przeterminowane dawki zostały usunięte z łańcucha dystrybucji i bezpiecznie zutylizowane”.
ZOBACZ TAKŻE: Franciszek wypowiedział się ws. kobiet w ciąży.”To wstyd”.
Źródła:
o2.pl
Foto.: Pixabay.com